Vzdělávacím procesům a usměrňování potřeb kvalifikovaných pracovních sil věnují již od svého vzniku velkou pozornost obě oborové polygrafické organizace - Svaz polygrafických podnikatelů i Společnost tisku. Integrovaný vzdělávací systém v polygrafii ČR zahrnuje sedm středních odborných polygrafických škol, které jsou vedle podnikatelských subjektů aktivními členy svazu. Obzvláště dobrá spolupráce těchto organizací funguje s jedinou vysokou školou v oboru na území ČR - s Katedrou polygrafie a fotofyziky na Univerzitě v Pardubicích.
Vznik Sektorové rady pro polygrafii, její činnost a hlavně současné aktivní pokračování v inovovaném složení jak personálním, tak rozšířeném o příbuzné a související obory je logickým a velmi přínosným řešením k doplnění stávajícího vzdělávacího systému. Reprezentativní složení Sektorové rady pro polygrafii, média a informační služby z vybraných odborníků je zárukou kvalitních a včasných výsledků práce, aktuálně korespondujících s potřebami rychle se vyvíjejících technologií grafické výroby.
V průběhu posledních let pracovalo na profesních kvalifikacích několik pracovních skupin, které přivedly na svět nejen nové profesní kvalifikace - například v oblasti kontroly a řízení kvality a výrobního procesu, ale i pro nově vznikající technologické pozice jako Operátor digitálních tiskových strojů, Grafik pro média, Mediální služby a Vydavatelství.
Projekty NSP II a NSK2 a jejich realizace byla z podnikatelského pohledu úspěšnou implementací řízení lidských zdrojů do „každodenního života“ grafické výroby ČR.
I do následujících let má sektorová rada pro polygrafii a informační média připravenu zásobníku řadu profesních kvalifikací, pro které budou kvalifikační standardy upravovány nebo i nově vytvářeny podle nových technologických podmínek.
Ing. Zdeněk Paseka, místopředseda předsednictva, Společnost tisku, z.s.; předseda SR pro polygrafii, média a informační služby